Kucharka Zen

Wpisy

 • niedziela, 11 marca 2018
  • Bycie dla siebie oparciem

   "The virtue in most request is conformity" (Najbardziej pożądaną przez innych cnotą jest konformizm) - Emerson

   "People say that what we're all seeking is a meaning for life. I don't think that's what we're really seeking. I think that what we're seeking is an experience of being alive, so that our life experiences on the purely physical plane will have resonances with our own innermost being and reality, so that we actually feel the rapture of being alive" (Mówi się, że wszyscy szukamy sensu życia. Ja tak nie myślę. Myślę, że tym, czego szukamy jest doświadczenie bycia w pełni żywym, tak aby nasze czysto fizyczne, zmysłowe doświadczenia odzwierciedlały naszą najgłębszą wewnętrzną rzeczywistość i nasz wewnętrzny intymny byt - a my odczulibyśmy zachwyt witalności." - Campbell

   Już raz - niedawno - pisałam na zadany temat z artykułu polecającego pisarskie medytacje, które budują oparcie w samym sobie ((https://www.artofmanliness.com/2018/02/28/31-days-greater-self-reliance/). Dzisiaj odsłona druga, bo ostatnio sprawiło mi to sporo przyjemności i okazało się być niezwykle budujące. Temat drugi w cyklu ćwiczeń budowania większej wewnątrzsterowności to odwaga pójścia za swoją własną potrzebą spójności ze światem i witalności, pełni, intensywności. To też pytanie kiedy i dlaczego poświęcamy ten rezonans między własną głębią i światem na zewnątrz dla poczucia bezpieczeństwa, dla głasków i zachwytów innych ludzi, dla przewidywalności. 

   Ja sobie myślę, że zapisałam się na rozmaite zajęcia - na rysunek, na improwizację, zaczęłam w ramach wolontariatu prowadzić konwersacje z angielskiego dla lokalnej społeczności, jadę niedługo na turniej debat parlamentarnych dla kobiet - w poszukiwaniu właśnie tego, w przeczuciu (a może wspomnieniu) pełni. Dlatego też regularnie sztacham się mediami społecznościowymi - obserwuję innych ludzi na pięknych zdjęciach w restauracjach, na szczytach gór, w apogeum imprezy i w zawodowym triumfie - żeby może i na mnie to jakoś spłynęło. Paradoks jest taki, że czepianie się ech pełni w świecie zewnętrznym, próba ich sprowokowania, zmuszenia szybko i przemocą żeby się zdarzyły, to także wymuszanie określonych emocji i zachowań na sobie i na innych. Paradoks jest taki, że - jak na ironię - pełnia na zajęciach rysunku zdarzyła mi się na razie tylko raz - w intensywnym przepływie kiedy eksperymentowałam z węglem i białą kredką i zlałam się na moment zmysłowo z udrapowanym fantazyjnie płótnem, które miałam odzwierciedlić na papierze, ze światłocieniem. Pozwoliłam im sobie być we mnie. Z naciskiem na POZWOLIŁAM.

   Drugie - oczekiwane, upragnione - doświadczenie intensywności bycia - rzeczywiście przyszło w czasie jednych z naszych sąsiedzkich konwersacji - dokładnie wtedy, kiedy puściłam kontrolę i oddałam ją komuś innemu. Do mojej grupy dołączyła bardzo śmiała i asertywna dziewczyna, która spoiła nas wszystkich prosecco i zagarnęła na moment rozmowę, pokierowała nią po swojemu. Usunąwszy się na lekkim radosnym rauszu w cień mogłam ekstatycznie obserwować spontaniczne reakcje ludzi, którzy się zaczynają lubić, ufać sobie, znajdować podobieństwa i odzwierciedlenia.

   Jaskrawe doświadczenie życia zdarzyło mi się też pomiędzy. W przestrzeniach gdzie teoretycznie nic szczególnego nie przynależy - bo przecież praca, przyjaźnie, miłość, pasje - to są zaprogramowane kulturowo miejsca na epifanie i na zachwyty. Kiedy byłam mała unikałam stąpania po rysach i krawędziach płyt chodnikowych. A tymczasem to w rysach i na krawędziach systemu jest to, czego szukam. Więc szłam w szary poranek z psem mokrą ulicą i natrafiliśmy na plastikowego gawrona, który spadł z balkonu w pobliskim bloku, gdzie miał pewnie odstraszać inne ptaki. Mój pies go zaczął wąchać, a mnie, jak prąd, przeszyło wspomnienie-rozpoznanie. Cudownego absurdu. Dysonansu. Pomyślałam, że jeśli tego będzie w moim życiu więcej, to da mi to siłę. To mogę tak żyć.

   Na pewno żadne doświadczenie witalności mi się nie zdarza kiedy go strasznie, nadludzko, w wielkim spięciu chcę. Jak małe dziecko uruchamiam wtedy wszystkie swoje zasoby - napinam mięśnie, mobilizuję systemy witalne, żyłkę pierdzącą i maszynerię wewnętrzną. I nic.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zdrowiej
   Czas publikacji:
   niedziela, 11 marca 2018 10:25
 • sobota, 10 marca 2018
  • Kronika niesprawiedliwości

   Nie wiem, może ten blog powinien nazywać się tak, jak dzisiejszy wpis. Kronika niesprawiedliwości. Dziennik ofiary. Pamiętnik pominiętej, niezauważonej, pogrążonej w ciszy i realizującej się bezinteresownie w kulisach. Moja terapeutka się cieszy, że jej po raz kolejny mówię, że jej nienawidzę, no nienawidzę jej. Ja się zastanawiam, czy kiedykolwiek nazwę niesprawiedliwość wprost i na bieżąco, wścieknę się i wykrzyczę sprzeciw w momencie kiedy jeszcze coś można zmienić. Na razie w bezpiecznym pokoiku, na drewnianej podłodze, przy rozbuchanej kozie, bo im dalej od kozy, tym zimniej, na razie w cieplarnianych warunkach terapii wyrażam sprzeciw cichutko i nie ryzykując zbyt wiele.

   A w realu funkcjonuję na granicy ataku paniki. W pomieszaniu i przebodźcowaniu, żonglując swoimi licznymi pokazowymi tożsamościami tak, żeby nikt nie zauważył jak bardzo jestem w środku nienawistna i zgorzkniała. Siedzę w dusznej piwnicy o niskim suficie, mam nadwagę, bo zajadam tęsknotę za spaniem w przytuleniu do czyichś ciepłych pleców. Dwa rzędy przede mną para mężczyzn trzyma się czule za ręce. Jeden z nich, blondyn o delikatnych rysach i prościuteńkim nosie, głaszcze swojego faceta po policzku. Mnie prawie podrywa z krzesła zawiść. Ja chcę tak być głaskana. Nienawidzę ich. Na scenie rozgrywa się rozkoszny absurd w języku angielskim. Cztery osoby wywołują duchy, filmują seksualne demony, próbują ratować toksyczną relację z matką, próbują posklejać rozpadające się małżeństwo. A wszystko improwizowane przez trupę trzech błyskotliwych polskich dziewczyn i jednego faceta z Chicago. Zaśmiewamy się, a w międzyczasie robi się coraz duszniej. Patrzę na jedną z tych dziewczyn, już ją widziałam kiedyś na tej scenie. Jest wysoka, szczupła, zjawiskowa. Jej twarz doskonale gra demona i tak samo idealnie wciela się w rolę niewdzięcznej małżonki. Coraz goręcej, coraz mniej powietrza. Piję łyk wody z butelki, zdejmuję sweter. Ale nie jest mi dobrze, coś buzuje, coś starego i znajomego, coś zupełnie absurdalnie przyklejonego do teatrów, samolotów i metra, do miejsc, gdzie się jest w ciasnej przestrzeni z innymi ludźmi, potrzebuję wyjść, bo inaczej zacznę krzyczeć i przerwę ten spektakl, zabieram płaszcz i sam fakt podniesienia się i przeproszenia dziewczyny z siedzenia obok rozładowuje napięcie. Nie zniosę zdolności tej rudowłosej kobiety na scenie, swojej zazdrości i bezradności, nie zniosę jej urody, jej seksapilu, nie zdzierżę tych dwóch facetów, którzy się niezbyt dawno zakochali, bo dają i dają i dają szczodrze, jakby się wpatrywali nawzajem w dwa cudy. Nie dostałam dzisiaj ataku paniki, jakaś emocjonalna torbiel za to pyknęła mi w głowie i zrozumiałam.

   Wcześniej tego samego dnia skończyłam swój pierwszy w życiu kurs improwizacji. Jestem nieśmiała. Obcy ludzie mnie obezwładniają. Występowanie, i to bez skryptu, przed grupą nieznanych mi osób to obciążenie i wyzwanie. Na ten kurs jeździłam zawsze z duszą na ramieniu, łamałam się cały dzień, negocjowałam sama ze sobą czy może aby nie mam dobrego powodu żeby jednak zostać w domu. Wracały do mnie mdłościami stare okrutne wspomnienia. A jednak każda sesja, rozpędzona, dynamiczna, zmuszająca do bycia tu i teraz, każda sesja zabaw i gier na spontaniczność energetyzowała mnie i inspirowała. Przydawała się też w codziennym życiu. W improwizacji jest na przykład żelazna zasada "tak, i", która oznacza, że kiedy drugi człowiek przychodzi do nas z jakąś "ofertą" - o czymś chce opowiedzieć, coś pokazać, czymś się podzielić ze swojego życia, zdrowo i konstruktywnie i twórczo jest mu na tę ofertę nie reagować typowo po polsku (no co ty mówisz, wcale tak nie jest, oj tam oj tam), ale w duchu "tak, i". Zgodzić się, przyjąć, zaakceptować, po czym dodać coś od siebie. Po cyklu sześciu warsztatów, dzięki którym trochę wróciłam do rzeczywistości, trochę odczarowałam robienie z siebie głupola publicznie, trochę doceniłam jak mamy różną ekspresję jako ludzie, a na dodatek rozluźniłam się nieco, nasz instruktor usadził nas w kółku i oznajmił, że na koniec kursu podzielimy się pozytywną informacją zwrotną, po czym każdy dostanie wskazówki co w przyszłości poprawić.

   Chłopcy w naszej grupie byli świetni. Charakterystyczni, pewni siebie, błyskotliwi, odważni. Każdy miał wyrazistą specjalność (jeden zawsze grał wariatów, drugi zawsze przejmował inicjatywę, trzeci nie bał się kwestionować zasad) i równie wyrazistą słabość (za mało autentycznie, zbyt zachowawczo, zbyt mało ekspresyjnie). Z dziewczynami szybko okazało się co innego. Jak zwykle z opóźnionym zapłonem, w duchu "esprit d'escalier", olśniło mnie, że coś we mnie zgrzytnęło dopiero nad jakimś kurczakiem z brokułami w chińskiej knajpie, kiedy godzinę później trawiłam ten dziwny wiosenny dzień (bez czapki! w okularach słonecznych!). Bo mianowicie okazało się, że dziewczyn nie ma za bardzo za co pochwalić. Natomiast wszystkie, jedna po drugiej, usłyszałyśmy żeby wyjść ze swojej głowy, żeby wyjąć sobie kij z tyłka, żeby przestać przejmować się tym, co ludzie pomyślą (to ja, bardzo słusznie), żeby się nie bać tak bardzo. Nasz instruktor miał w każdym przypadku stuprocentową rację. W punkt. Dziewczyna z kijem w tyłku powinna się go pozbyć. Dziewczyna z syndromem pilnej uczennicy powinna podjąć jakieś ryzyko, dać sobie popłynąć. Ja powinnam wyjść z głowy i - cytując instruktorską poradę dla wszystkich pań - wypić wirtualnego drinka na rozluźnienie. W punkt.

   Jestem przyzwyczajona, że nikt się mną nie zachwyca.

   Jestem przepełniona goryczą, że nikt się mną nie zachwyca.

   Mam w sobie po kokardę gniewu, ze nikt się mną nie zachwyca. Dlaczego nikt się mną nie zachwyca?

   Moi koledzy z warsztatów rzeczywiście bywali zachwycający. Inspirowali mnie. Parę koleżanek też. Kiedy patrzyłam od środka na moje własne postępy i moje własne występy, przez tych sześć tygodni zdarzyło mi się kilka razy coś fajowego, wybuchy śmiechu i trochę zaskoczenia na widowni, parę westchnień i zaciekawień. Zdziwiłam się. Że tak mało można o mnie dobrego powiedzieć. Ale przecież powinnno to dla mnie być oczywiste. Nie budzę zachwytu. Nie tak, jak Piotrek i Wojtek i Maciek. Miernik jest męski. Zawsze był i zawsze będzie. Mężczyźni tak naprawdę są zakochani w innych mężczyznach. Kobiety nie budzą takiego samego respektu i podziwu. Metabolizując ten wieczór na kurczaku z brokułem, za późno, bez refleksu, a za to ze znajomym kwaśnym posmakiem w ustach, że znowu zabrakło mi pewności swojego zdania, może zwariowałam, może przesadzam, może jestem przewrażliwiona, jak zwykle, metabolizując tę rundkę informacji zwrotnych, pomyślałam, że powinnam była powiedzieć na koniec, że te dziewczyny - z kijem w dupie, pospinane, przerażone, w swojej głowie - były niesamowicie odważne. Sam fakt przyjścia i przejścia przez ten cykl warsztatów dla kobiety - zniechęcanej do zabierania głosu, subtelnie karanej za dominację, za popisywanie się, przemilczanej kiedy jest śmieszna, przecież kobiety nie są zabawne - sam fakt przyjścia i przejścia tego doświadczenia jest aktem odwagi. Ja - tchórz - po czterech latach terapii - z sercem na ramieniu i mdłościami w żołądku - popełniłam akt odwagi, akt transgresji decydując się tak odsłonić przy obcych. Później, wieczorem, na scenie, zobaczyłam dziewczyny, które łamią wielowiekowe stereotypy, każda w swoim stylu, brawurowo, międzynarodowo, w obcym języku. Powinnam była do którejś podejść i pogratulować. Zamiast tego siedziałam kisząc się w swojej niemocy, wściekła, zazdrosna, bezradna, bo ile bym nie próbowała, zawsze usłyszę, że jestem za mało. Niewystarczająco. I któregoś dnia, po miesiącach mobbingu, po latach zniechęcania, po dekadach bycia przemilczaną, któregoś dnia zrezygnuję na dobre. Nie ja jedna. Każdy mój dzień jest więc triumfem woli. Każda próba, nawet nieśmiała, jest zwycięstwem nad niechętnym otoczeniem. Każda z tych dziewczyn, które ze mną podjęły ryzyko jest dzielna.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zdrowiej
   Czas publikacji:
   sobota, 10 marca 2018 23:10
 • czwartek, 08 marca 2018
  • Dzień kobiet

   Może być tak, że jestem trochę dziwna. Zeźlona, zgorzkniała, przemądrzała, obrażona na siebie, na was i na rzeczywistość. Może tak być i zaczynam rozumieć dlaczego tak jest. Trochę nie moja wina. Trochę nie ma już sensu marnować energii naroztrząsanie wszystkiego, co było dotąd niezasłużenie bolesne. Trochę i tak będę to musiała przepłakać i odżałować i zrozumieć i poprzebaczać. Ludzie, którym będę przebaczać? Im stały się jeszcze gorsze rzeczy, więc po co dodawać ból do bólu?

   Zaczynam też rozumieć, że dziwna już będę bezpowrotnie. Mogę się własnym kosztem przeciw takiej potrzaskanej i byle jak pozrastanej buntować, ale to klątwa i błogosławieństwo nienegocjowalne. Chodzę po ulicach, których dawno temu nauczyłam się nie lubić - też kiedyś potrzaskanych, też na odwal się połatanych, bliznami naznaczonych, niewystarczająco kochanych i widzę tabuny mężczyzn w różnym wieku pędzących przed siebie ściskając czerwone róże na dzień kobiet. Gimnazjaliści dla nauczycielek, biznesmeni dla współpracownic z biura. W tramwaju ktoś miał gazetę, a w gazecie pomysły na prezenty dla pięknych pań. Kwiatki, perfumy, bielizna. I myślę sobie - jestem dziwna. Bo nie chciałabym tych prezentów od mojego mężczyzny. Chciałabym od niego czasu, uwagi i czułej akceptacji dla swojej własnej i mojej dziwności. Mój były mężczyzna, jak co roku, jest pewnie właśnie teraz na profesjonalnej misji w Biedronce, objuczony naręczami tulipanów w cenie hurtowej dla koleżanek z pracy. Każda myśl o nim jeszcze fizycznie boli. Ale być może czuł, że musi być wierny swojej dziwności, a moja dziwność mu w tym nie pomaga.

   Myślę sobie, słodko-gorzko, że bycie dziwnym ma też trochę zalet. Nigdy nie będę domyślną, standardową kobietą-adresatką prezencików z tramwajowej gazetki, bo od dwóch dekad, jak bym nie próbowała, zawsze znajdę ważniejsze rzeczy do zrobienia niż leżeć i pachnieć aby mojemu mężczyźnie czy komukolwiek innemu było w życiu przyjemniej. Dla siebie natomiast leżeć i pachnieć, z dziką radością. A jeśli bieliznę i perfumy dostaję od kogoś, kto nie bardzo się garnie do współodpowiedzialności za rozmaite praktyczne sprawy typu czynsz i rachunki i prace domowe i wspólne projekty i kondycja naszego związku, to mi się odechciewa leżeć i pachnieć w ogóle, a kwiatka to mam ochotę mu razem z wazonem rozbić na samolubnej wybiórczo ślepej głowie.

   Jestem dziwna, więc mogę sobie pozwolić na mówienie takich rzeczy.

   Ostatnio koleżanka była z siostrą na przymierzaniu sukien ślubnych. Siostra nosi rozmiar 40, ale żaden z odwiedzanych salonów nie miał na stanie nic powyżej 36, co mi się wydaje kłócić ze statystykami, bo przeciętna Polka w wieku rozrodczym to raczej 40/42. W sklepach takie ubrania nikną z półek w pierwszej kolejności, bo najwięcej klientek ich pożąda. Siostra koleżanki po każdej wizycie w salonie ślubnym (przygotowując się na NAJSZCZĘŚLIWSZY dzień swojego całego życia) płakała, że jest tłustym wielorybem, bo sprzedawczynie, jakby w jakiejś koszmarnej dystopijnej zmowie, twierdziły, że musi schudnąć przynajmniej do 38, bo ich rozmiar jest jedyny słuszny. Na przemian wciskały ją na siłę w maciupeńkie, niedopinające się koronkowe bezy albo przykładały te bezy w cenie pięć do siedmiu tysięcy złotych do jej "wielorybiego" ciała i kazały jej sobie wyobrażać jak będzie wyglądała w specjalnie sprowadzanym nienormatywnym rozmiarze.

   Jak już stwierdziliśmy, ja jestem dziwna i nienormatywna i ekscentryczna, więc mogę powiedzieć, że wyhodowaliśmy sobie w tym naszym kulturowym praktykowaniu kobiecości coś chorego, poniżającego i szkodliwego.

   Dziękuję za uwagę i całkiem szczerze życzę wszystkim rozkwitu wewnętrznej kobiety, cokolwiek by to nie oznaczało i jakkolwiek niestandardowa by ona nie była.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (10) Pokaż komentarze do wpisu „Dzień kobiet”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zdrowiej
   Czas publikacji:
   czwartek, 08 marca 2018 08:55
 • wtorek, 06 marca 2018
  • Szczęśliwe zakończenia

   Nie jestem w stanie oglądać filmów, wiecie? Od lat nie mam telewizora, ostatnio przyszedł przerażający rachunek za zaległy abonament, więc natychmiast pobiegłam na pocztę i zadeklarowałam stan faktyczny, czyli zero odbiorników czegokolwiek. Kłopot w tym, że nawet na Netfliksie, który oferuje gamę rozmaitych spersonalizowanych materiałów audiowizualnych nie potrafię już oglądać historyjek z początkiem, rozwinięciem i zakończeniem. Czuję się wtedy oszukana. Albo co gorsza zaczynam jak przez całe lata czekać na happy end w prawdziwym życiu. A przecież stoimy na splotach niedomkniętych projektów, niedogadanych spraw, niezrozumianych konfliktów, niespełnionych marzeń i oczekiwań, które okazały się mrzonkami. Niezrealizowanych planów. Nielogicznych wydarzeń i nieuzasadnionych porażek i niezasłużonych szczęść. Żądam wstępu, rozwinięcia i podsumowania. Żądam logiki i sprawiedliwości. Żądam sensu.

   Czy to wszystko dlatego, że przez wiele lat się karmiłam bajkami, w których zło było brzydkie, a dobro grzeczne i miłe, a na koniec historii triumfował ładny i sympatyczny bohater, który generalnie lubił pomagać innym?

   Uczę się powoli żyć z biografią pełną wątków urwanych bez logicznych przyczyn. Procesów, które się inaczej potoczyły. Ludzie, którzy mieli zostać odeszli, ludzie, którzy nie byli potrzebni zostali najlojalniej. Czuję się głupia i zagubiona, ale też coraz częściej czułość we mnie budzą te dzikie, chaotyczne organiczne poruszenia świata, w którym panuje wolna amerykanka. Wracam do swoich słowiańskich korzeni, przyjmując fundamentalnie nadwiślańską filozofię "jakoś to będzie", rozumiejąc, że rządzą nami wariaci z wzdęciem godnościowym, że moim życiem poruszają kaprysy ludzi, którzy mnie nie widzą, nie słyszą, których ja nie interesuję. Jestem nieodwracalnie sama i nikt mi nic nie jest winny. Tym bardziej wdzięczność mnie zalewa wobec osób, które tkwią, trwają, dają.

   Na jakimś fundamentalnym poziomie panuje we mnie nieustająca teraźniejszość, a wszelkie wydarzenia to tylko pozory, falki na nieporuszonej tafli czasoprzestrzeni, fantomy zaburzeń, które bolą tylko o tyle, o ile człowiek przywiązuje się do własnej koncepcji jak powinno być. Nikt mi nie jest nic winien. A szczęśliwe zakończenia mają tę wadę, że po nich włączają się napisy końcowe.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zdrowiej
   Czas publikacji:
   wtorek, 06 marca 2018 15:55
 • czwartek, 01 marca 2018
  • Dezorganizacja

   “The primary cause of disorder in ourselves is the seeking of reality promised by another.” ―Jiddu Krishnamurti

   "Podstawową przyczyną nieporządku [choroby] w nas samych jest poszukiwanie rzeczywistości obiecanej przez kogoś innego" - Jiddu Krishnamurti

   Czasem warto przyglądać się językowi, bo kryje w sobie dawno zapomniane mądrości, wytłumaczenia zjawisk, od których odeszliśmy daleko, a szkoda. Angielskie słowa "disorder" i "disease" są pięknym przykładem takiej mądrości, bo chociaż oba przetłumaczyłabym na polski jako chorobę czy przypadłość, ich podstawowe znaczenie jest dużo ciekawsze. Dis- to przedrostek negatywny, oznaczający przeciwieństwo czegoś. "Order" to porządek, struktura. "Disorder" oznacza więc załamanie się porządku wewnętrznego, dysharmonię, nieład. Natomiast "ease" to łatwość, komfort, spokój, a więc "disease" oznacza zaburzenie komfortu i przyjemnego funkcjonowania. Ładne to. I bardzo zgadza się z moim codziennym, cielesnym doświadczaniem rzeczywistości. Pochylam się ostatnio nad swoim wewnętrznym bałaganem [disorder], szukam jakichś oparć, ale niestety szukam ich w sobie, bo zewnętrzne oparcia zawiodły mnie hurtowo i wygląda na to, że stojąc z nosem przy metaforycznej egzystencjalnej ścianie muszę wreszcie dopuścić do siebie własną odpowiedzialność za siebie samą.

   Zaczęłam od cytatu z Krishnamurtiego, bo znalazłam artykulik (https://www.artofmanliness.com/2018/02/28/31-days-greater-self-reliance/) na temat kształtowania cechy, która po angielsku nazywa się "self-reliance", czyli pewność samego siebie, umiejętność polegania na sobie, samowystarczalność albo samosterowność. Nie wiem, czy znajdę dobre, precyzyjne tłumaczenie tego słowa na polski, może dlatego, że my jednak jesteśmy jeszcze bardziej plemienną kulturą, a w indywidualistycznych, protestanckich anglosaskich kulturach poleganie na sobie jest wartością fundamentalną, więc i więcej się o nim mówi, więcej pisze. Artykulik o wewnątrzsterowności podaje 31 inspiracji i zachęca do potraktowania każdej z nich jako przyczynku do własnej pisaniny, do pisemnej medytacji na zadany temat. Dzisiejszy temat dotyczy gonienia za cudzymi obietnicami - za marketingami, za politycznymi mrzonkami, za religijnymi utopiami, za romantycznymi oczekiwaniami wobec innych ludzi. No więc gonię. Ganiam. Mam cały komplet cudzych celów w sobie, z każdej z wymienionych kategorii i odmawiam puszczenia któregokolwiek z nich, chociaż od kurczowego trzymania mam już zbielałe knykcie, zdrętwiałe barki i w ogóle zmęczona jestem śmiertelnie spinaniem się żeby być ciągle lepiej i bardziej. Żeby spełniać i urzeczywistniać. Próbuję być wzorcową kobietą. Prymusem w pracy. Wydaje mi się, że to przyniesie opiekę i bezpieczeństwo, ale własnymi oczami i uszami zbieram informacje sprzeczne z taką nieśmiałą nadzieją. Bo nie, nikt nie weźmie za mnie takiej odpowiedzialności, ani partner, ani mama, ani szef ani moja terapeutka. Nikt za mnie nie będzie zdrowo jadł, wysypiał się, ćwiczył, dbał o relacje z ludźmi, mówił "nie" kiedy już nie chcę czegoś albo nie mogę.

   I właściwie tyle mam do powiedzenia na zadany temat. Codziennie staram się sprawdzać, czy kieruje mną rzeczywistość taka, jaka jest. Czy moje własne potrzeby takie, jakie rzeczywiście są. Czy jakaś obca, trzecia matryca, która mnie głęboko unieszczęśliwia, bo tworzy mi zestaw oczekiwań niespełnialnych - wobec mnie samej i świata na zewnątrz zarazem.

   A jeszcze przy okazji pochyliłabym się nad dwiema perełkami językowymi, których pierwotne znaczenia moim zdaniem pokazują głębokie psychologiczne zrozumienie natury ludzkiej zanim nawet psychologia objawiła się ludzkości jako nauka.

   Postradać zmysły

   Być przy zdrowych zmysłach

   To też jest trochę a propos bycia swoim własnym człowiekiem i sterowania sobą od środka. Jeśli za często zalewa mnie słuszny, ale nie zmetabolizowany gniew, jeśli smutek, jeśli lęk, to każde z tych uczuć, nie przeżytych więc chronicznych, zaburza mocno widzenie rzeczywistości, blokuje informacje na temat świata, które są konieczne żeby w tym świecie sprawnie i samodzielnie funkcjonować. Gniew dosłownie zawęża pole widzenia, a przy okazji zachęca do szybkich, czarno-białych reakcji, do eliminacji tego, co bardzo prymitywnie postrzegamy jako źródło problemu (często jest to osoba). Lęk zaburza postrzeganie przestrzeni. Gorycz namawia do wycofania się z życia i zżera możliwość odczuwania radości. W tym sensie kiedy zaczynają chorować emocje, choruje też nasz zestaw zmysłów. Nie możemy odbierać świata w proporcjach 1:1, w zniuansowany, zrównoważony sposób, bo chronicznie odczuwany smutek na przykład stępia albo całkiem wygasza receptory przyjemności. Świat jawi się więc jako przyjemności pozbawiony, a przecież wystarczy popatrzeć na pierwszego lepszego okolicznego psa i ma się dowód, że radość istnieje w hurtowych ilościach. Postradać zmysły oznacza odejść od optymalnego, zharmonizowanego odbioru rzeczywistości. Być przy zdrowych zmysłach oznacza równowagę psycho-fizyczną, szybkie metabolizowanie i regulowanie najtrudniejszych, zalewających emocji tak, żeby się nie kumulowały i nie odrywały od życia takiego, jakie jest.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zdrowiej
   Czas publikacji:
   czwartek, 01 marca 2018 12:24
 • wtorek, 27 lutego 2018
  • Czułość

   Na dworze było przynajmniej minus osiem, iskrzyło, skrzyło, skrzypiało. Szczypało. W bebechach supernowoczesnego budynku, w którym pracuję coś się zepsuło i nawiew nawiewał mroźne powietrze z zewnątrz. Naprzeciwko mnie siedziało dwóch mężczyzn w identycznych eleganckich okularach Ray Ban. Obaj byli z wykształcenia chemikami, ten z Polski miał kilkudniowy zarost i jak większość znanych mi polskich ludzi sukcesu - nieważne czy byli trenerami sportowymi, czy właścicielami start-upów, czy może sprzedawcami luksusowych samochodów - wyglądał jak klon męskich modeli z żurnala, klon o dobrze zakamuflowanych cechach osobniczych. Wszystko, co było w nim indywidualne zniknęło pod warstwą wzorcowej opalonej przystojności i mundurkiem z markowych ciuchów. Szkoda. Drobnokościsty Francuz w Ray Banach miał obwiązany wokół szyi stereotypowy paryski szaliczek, a na głowie siwy nieład, jakby nigdy nie musiał dorosnąć i się ogarnąć. Obok nich człowiek z Portugalii, potem staruszek Francuz, który wyglądał jak Mikołajek, kolejny szczuplutki romański Piotruś Pan, który w niezmienionej formie, niewinno-naiwnej, zamroczonej jakby strachem przed światem, uroczy człowiek, który w niezmienionej formie przetrwał w spektakularnym zagubieniu do siedemdziesiątki. Przez większość dnia Mikołajek milczał. Czasem tylko budził się do życia i zadawał półprzytomne pytanie. Obok niego dwie panie profesor. Jedna z Oksfordu, z wystudiowanym brytyjskim akcentem, o specjalizacji, która nieodmiennie mnie fascynuje, z domeny porażająco zdominowanej przez mężczyzn. Druga z Politechniki, przepiękna kobieta z mózgiem, któremu nie przeszkadzały funkcjonować na ostrych, precyzyjnych obrotach futerka i perły i loki stanowiące tego mózgu godną oprawę. A więc można, pomyślałam. A więc można nie wstydzić się zarazem swojej chłodnej analitycznej głowy i swojej potrzeby zmysłowości. A więc mogłabym rozpostrzeć swój intelekt taki, jaki naprawdę jest, tnący jak brzytwa, brudnawy, chaotyczny żywioł, nie temperując go ani nie cenzurując dla nikogo. Nie obawiając się. A więc mogłabym to zrobić nadal ubierając się w te swoje kolorowe kwieciste sukieneczki, bo kto powiedział, że jest w tym sprzeczność.

   Powiedzmy, że to był egzamin komisyjny. Portugalczyk bardzo szybko okazał się najbardziej przytomnym, wszechstronnym, obecnym tu i teraz człowiekiem. Zadawał trzeźwe pytania trafiające w sedno, surowy, ale pomocny. Konstruktywny. Ani na moment nie wycofał się, nie przysnął. Brał odpowiedzialność. Prawdziwy przewodnik stada. Zapragnęłam być jego owieczką. Zresztą dzisiaj zakochałam się w przynajmniej czterech osobach, miewam takie dni kiedy niesubordynacja żywych istot ludzkich budzi moją absolutną czułość i mnie rozmiękcza od środka i nagle moje bezsensowne życie ma sens i nagle mogę ustać w poszukiwaniach, bo nie ma już czego szukać, bo wszystko jest jakie jest i takie ma być. Pewnie zaczyna się ode mnie. Pewnie i siebie czułością darzę w tym moim biologicznym dzikim burdlu wewnętrznym. Nienawidzę mojej terapeutki. Dawno tak bardzo nie bolało mnie i nie zachwycało życie. Moje życie, życie we mnie, życie wokół mnie, które rozpoznaję. 

   Na samym początku zakochałam się w młodym chłopaku, który opowiadał nam o swoich badaniach naukowych. Był tak skromny i kompetentny, że zawstydziłam się swoją życiową arogancką amatorszczyzną. Jestem specjalistką w niczym przekonaną o własnej w niczym nieomylności. Był poważny. Miał podkrążone oczy i dziwne uzębienie. Kiedy się uśmiechał, coś się oduśmiechało wewnątrz mnie.

   Nazwisko po nazwisku, do sali wchodziły kolejne przepytywane osoby. Jedna z nich opowiadała o badaniach nad wielkością ziaren soi i łubinu. Popatrzyłam na jej prześliczną twarz, arcybiałe zęby, idealne niebieskie oczy, wysokie kości policzkowe, założone za uszy i ciągle poprawiane blond włosy, apogeum słowiańskiej genetyki, była naprawdę zjawiskowa, amalgamat wszystkich ważnych dla mnie kobiet, ale denerwowała się jak nikt inny. Jej nerwy zagłuszały jej własne myśli, zagłuszały jej kompetencję, zakrzykiwały odpowiednie angielskie słowa, więc znajdowała tylko najprostsze, nieprecyzyjne terminy, zacinała się i jąkała trzęsącym głosem i z mizerną kontrolą nad dłońmi. Znałam jej nerwy. To nerwy kobiety, która nauczyła się bać autorytetu, bo autorytet nie zwraca na nią uwagi. To nerwy badaczki z prowincji, która przyjechała do Warszawy, a Warszawa pokazuje jej obojętność, spieszy się i ma ważniejsze od niej sprawy na głowie. To nerwy Polki, która usiadła przed ludźmi z dużych ośrodków naukowych i wie, że i bez niej życie toczy się dalej. Że to jedna szansa na milion. Że w tej niesymetrycznej sytuacji jej zależy, a im mniej. Po jej wyjściu dobre dziesięć minut zajęło mi otrząśnięcie się z odzwierciedlonych emocji, które do niej należały. 

   Kilka godzin później, po całej procesji barwnych postaci, do sali egzaminacyjnej weszła drobna dziewczyna, którą już znałam i lubiłam. Byłyśmy kiedyś razem na kilkudniowym szkoleniu. W niej też się czule zadurzyłam. Na początek mechanicznym głosem wyrecytowała to i owo, a ja przestraszyłam się, że się głupio wyuczyła na pamięć czegoś, co lepiej by zabrzmiało spontanicznie, ale potem odpowiadała na szczegółowe pytania tak spokojnie i naturalnie, tak bardzo po swojemu i tak pewnie, że przestałam się o nią martwić. Głównym egzaminatorem był elegancki, bezpretensjonalnie przywódczy Portugalczyk. On nie potrzebował Ray Banów. Tak jak wszystkim dotąd, i jej zadawał trudne pytania, które pomagały nauczyć się i przemyśleć co się wie naprawdę, a czego się trzeba jeszcze dowiedzieć. Był imponujący. Ping-pong pytań i odpowiedzi nabrał dynamicznego rytmu, jakiegoś przepływu, oboje zaczęli się uśmiechać. Nagle zrozumiałam, że on ją pyta z prawdziwym zaciekawieniem, że całkiem niespodziewanie to egzaminator zaczął dowiadywać się nowych, nieznanych spraw od egzaminowanej, nagle zobaczyłam w jego oczach zadziwienie i czułość. Profesjonalną czułość. 

   Nigdy dotąd nie widziałam takiej platonicznej profesjonalnej czułości mężczyzny do kobiety. 

   Nie spodziewałam się też odkryć, w tej samej dokładnie chwili, że przez całe dotychczasowe życie na taką właśnie czułość próbowałam bezskutecznie zasłużyć. Zobaczyłam ją. Nie była skierowana do mnie, ale przynajmniej. Przynajmniej wiem, że istnieje.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zdrowiej
   Czas publikacji:
   wtorek, 27 lutego 2018 21:31
 • niedziela, 18 lutego 2018
  • Improwizacja

   Czasem zabieram się za pisanie kiedy dopiero mi prześwituje jakiś pomysł. Coś tam się kotłuje trochę euforycznie, trochę płaczliwie. Gdzieś dzwonią, ale czy w kościele czy w remizie ochotniczej straży pożarnej, nie powiem, bo jeszcze nie jestem pewna. Więc zaczynam pukać palcami w klawisze, a nuż mi się spod nich coś wynurzy, coś zabulgocze gwałtownie i niespodziewanie nabierze kształtów. A potem, a potem może znowu coś napiszę i zrozumiem te kształty, ukonkretnią mi się one, nabiorą kolorów i wypełnią się fakturami, a potem, a potem być może najzwyczajniej w świecie, pisząc już trzecią wersję tego niby samego, dotrze do mnie o czym to tak naprawdę jest. Z jasnością pełną i jaskrawą jak dzisiejsze wyczekiwane od tygodni słońce.

   Chodzę od niedawna na warsztaty improwizacji, gdzie uczę się po pierwsze pokory, a po drugie radosnego podejścia do robienia rzeczy głupich, niesmacznych, żenujących i nieśmiesznych. Instruktor podszedł do mnie wczoraj na zajęciach, klepnął po pleckach i powiedział przy wszystkich, że trzeba by mi kij z tyłka usunąć, bo jakaś spięta przyszłam w tym tygodniu. Powiem wam, że po trzech godzinach warsztatu rzeczywiście jakby mniej tego kija tam było, ale na początku miałam ochotę się równo przy wszystkich popłakać, bo trafił w sedno, w masywny wstydliwy kompleks mój, że jestem sztywniarą i zrobił to jeszcze publicznie. To zresztą pikuś przy fakcie, że mniej więcej godzinę później zostałam wywołana na środek kółka złożonego z kilkunastu osób i poproszona o wymienienie pięciu rzeczy, których nie powiedziałabym mojemu byłemu mężowi. Improwizacja jest trochę jak egzorcyzm, nagle się okazuje, że być może największą wartość komediową ma publiczne wywoływanie własnych największych demonów. Więc wymieniłam autentyczne pięć rzeczy, których nigdy w życiu nie usłyszałby ode mnie mój autentyczny, biograficzny, własny były mąż. Skąd wiedzieli? Jak trafili? To nie pierwszy raz mi się na tych zajęciach zdarza taki przypadek i nie pierwszy raz działa oczyszczająco, uwalniająco, zobaczenie perlistych, bulgoczących, rechotliwych reakcji rozbawionej publiczności. Nie wiem, co ze mną będzie w przyszłości, kim zostanę kiedy dorosnę, ale chyba w sobotnie popołudnia dzieje się coś, co formuje jakąś jutrzejszą mnie, coś ważnego.

   Ale wracając do pisania, improwizacja to właśnie coś, co mam wam dzisiaj do zaproponowania, w duchu dawania samej sobie zgody na głupie, nieudane, beznadziejne i nietrafione rzeczy, a nie natychmiastową perfekcję, bo wiem, że coś mi świta, ale muszę sobie pozwolić na strumień świadomości, na ryzyko, że spod palców wyłoni się zupełnie niespodziewane, nie do końca udane coś. Lub wręcz przeciwnie, przebłysk prawdy emocjonalnej, jakieś rozpoznanie, zrozumienie, odkrycie. Proszę bardzo, lecimy.

   Próbuję się na terapii zmierzyć z monumentalnym, żeliwnym pomnikiem, którym od bardzo dawna próbuję się stać, kimś nieomylnym i wybitnym, kimś jednoznacznie godnym szacunku i nigdy nie powodującym żenady, nie wywołującym pogardy. Próbuję zrozumieć, zobaczyć, jak bardzo jestem naszprycowana marzeniami niespełnionymi moich rodziców i dziadków, jak je uwewnętrzniłam (obce ciała) i zaprogramowałam sobie według nich swoje życie, nie do uniesienia życie, życie poza strefą komfortu i niezgodne z psychofizycznym kształtem mnie, jakiejś takiej kwilącej żałośliwie wewnętrznej mnie, która cieszy się ze sportu, rysowania, improwizacji, terapii, dobrych książek i spotkań z innymi, ciepłymi, zwyczajnymi, zrównoważonymi ludźmi.

   Ta kwiląca ja próbuje się cichutko komunikować ze mną pomnikową, żelbetową. Ze mną rozpędzoną jak bączek, zadaniową, sympatyczną, przemądrzałą, hop-do-przodu. Na przykład kiedy wchodzę na tindera i nudzę się tymi wszystkimi pozami i naprawdę mi się nie chce zdrapywać tych powierzchownych bzdur, które panowie deklarują na swój temat dopóki się nie dodrapię do ciapowatych, bezradnych, ciepłych wrażliwych kluch takich jak ja, Nie chce mi się im tłumaczyć, że nie, nie ma pośpiechu, nie musimy od razu, już dzisiaj, po trzech wymienionych powierzchownych grzecznościach skakać do łóżka. Nie, nie musimy natychmiast przyklepać, że będziemy przyjaciółmi z bonusem, bo kiedy ktoś mówi "przyjaciółka z bonusem" - to natychmiast odechciewa mi się zarówno przyjaźni jak i bonusa. Męczą mnie panowie, którzy za mnie decydują "idziemy spać". Jak ojcowie pięcioletnich królewien-córeczek. Albo objaśniają mi jak myślą kobiety. Kiedy piszę, że nie chce mi się rozmawiać przez telefon, wolę pisać albo się spotkać, w odpowiedzi dostaję kategoryczne stwierdzenie "Bo kobiety wolą pisać niż gadać". No kurwa nie, bo ja szczerze mówiąc codziennie wiszę na telefonie parę godzin, ale nie z obcymi, dopiero co zapoznanymi, zaabsorbowanymi sobą facetami, od których despotycznego tatusiowania przez whatsappa, który "muszę" sobie koniecznie zamontować, bo to "obowiązkowe osprzętowanie" (UCIEKAJ! kwili mi żałośliwy wrażliwy mądry głęboko prawdziwy głosik z głębi) wolę sobie w sobotni wieczór poczytać kryminał. Poza tym nie, to nieprawda, że "kobiety lubią mówić o abstrakcyjnych bezcielesnych rzeczach dlatego, że są bardziej fizjologiczne niż faceci, wiesz, miesiączki, poród, krew, kał, śluz, te rzeczy". Poza tym to skandal, że facet śmie opowiadać mi - kobiecie - o kobietach nie sprawdziwszy, czy aby ja też tak mam. Opowiada mi o jakimś betonowym monolicie, w którym cholernie trudno mi znaleźć własne odbicie. A kiedy mu piszę, że się nie zgadzam, zakrzykuje mnie, że on tak myśli, nie, że on to wie. A ja współczuję jego wszystkim dotychczasowym kobietom i nie chcę już się z nim spotkać na kawę, bo ta kawa będzie o nim, o jego książce, o kobietach, którymi nie jestem. Nigdy o mnie.

   Gorzej, gość pisze książkę o tej rzekomej kobiecości, facet pisze o tym, jak to jest być kobietą, ale ponieważ już wszystko wie, przestał sprawdzać z realnymi z krwi i kości kobietami czy to im pasuje, czy ma sens. Gorzej, w tej książce pisze tak naprawdę o sobie, pewnie kwili do swojej wewnętrznej kobiety i nie wie nawet, że opisuje odcięcie od własnego śluzu i własnej fizjologii. W przeciwieństwie do fragmentów książki, które dostałam do przeczytania, w mojej biograficznej, niespisanej książce rzeczywiście tak jest, że kobiety odcinają się od własnego ciała, ale odcinają się inaczej niż on kategorycznie ustalił i nie zmieni zdania, odcinają się i zamiast mówić o sobie, o swoim wewnętrznym wszechświecie, mówią o potrzebach cudzych ciał, o cudzych emocjach i bolączkach, zamiast czuć swoje własne wewnętrzne organy opisują gdzie w mieszkaniu zaległ się kurz, gdzie wypaczył się parkiet, że w szafie trzeba by usystematyzować ubrania. Mylą swoje wewnętrzne zdrowie z dobrostanem swojej społeczności i najbliższych relacji. Dokonują pewnego rodzaju przemieszczenia, przesunięcia. Moja mama zamiast samej siebie karmi swoich wnuków i dziwi się, jedząc chaotycznie i na wpół szkodliwie, że ma kłopoty z trawieniem. A ten facet nie słucha kiedy do niego mówi kobieta.

   Chyba że nie jestem kobietą. Chyba, że używanie kiedykolwiek terminu "kobieta" to bardzo zły znak, to rozpaczliwa próba wtłoczenia miliardów połyskliwych, wielorakich ludzkich fajerwerków, które mają waginy (a czasem nawet nie) do jednej zrozumiałej kategorii. Jak gorset, który równa wszystkie ekscytujące kształty do jednego prostackiego modelu. Duże piersi, małe piersi, średnie piersi, stożkowate i jabłkowate, wszystkie kastruje tak, żeby sterczały pod jedynym właściwym kątem. Więc może po prostu raz na zawsze odpuszczę sobie utożsamianie się z czymkolwiek, co ktokolwiek opisuje używając słowa na "k", bo dziewięć razy na dziesięć to dla mnie brzmi obco i nie rezonuje mi w środku z moją tożsamością. Więc czytam fragmenty książki pana, z którym nie spotkam się jednak na kawę. I ta kobieta w tej książce jest mi obca. Znam podobne do niej fantomy, żywe istoty, które zrobiły z siebie postaci złożone ze złudzeń, z dymu i luster, piętrowych masek, postaci zdysocjowane, zdezintegrowane, ale takie milutkie i ładniutkie i tajemnicze i delikatne na pozór. Głęboko przekonane, że tak naprawdę powinny być mężczyzną, więc próbujące raz na jakiś czas olśnić mężczyzn upodabniając się do nich, dyskutując o rzeczach bezcielesnych i abstrakcyjnych. Sporo facetów, których znam swój kontakt z cielesnością ogranicza do żartów z pierdzenia, wypróżniania się i rechotania z seksu. Do obsesynego, przemocowego, militarnego katowania swojego ciała sportem mimo, że ciało kwili "za dużo" albo "za mocno" albo "za szybko". Kontuzja za kontuzją albo karykaturalny przerost mięśni. I jest jeszcze obsesyjne redukowanie ciał do porno-seksu. To pewnie ci panowie, który w ramach zdjęć profilowych zamieszczają zdekapitowany tors z sześciopakiem (swój własny czy wyszukany w internecie?). Na tinderze osiem osób na dziesięć biega maratony albo pilotuje rakiety kosmiczne będąc równocześnie prezesem kilku globalnych korporacji i posiadając 190cm wzrostu (o co chodzi z tym wzrostem) oraz nieokiełznaną, gwałtowną, niepowstrzymaną potencję? 

   Są też panowie intelektualiści, którzy ciał nie mają. Nie uprawiają sportu, nie jedzą (albo nie wiedzą, co jedzą, bo to drugorzędne), nie śpią, nie łączą golonki i piwa z bólem wątroby ani otyłością związkiem przyczynowo-skutkowym, śmieją się z "ciot", które dbają o swoje ciało i duszę, ciałoduszę - "ciot" joginów, "ciot" wegan, "ciot" hipsterów, "ciot" lubiących i szanujących otaczających ich ludzi obu płci, "ciot" umiejących się przyjaźnić. "Ciot" refleksyjnych, spacerujących, marzących, tworzących, wrażliwych na przyrodę.

   O ile próba wpasowania się w stereotyp istoty zwanej kobietą jest jakimś przeraźliwym piętrowym, dezintegrującym koszmarkiem, to wpychanie samego siebie w zjawisko zwane męskością to czysta przemoc na własnym bycie. Jezusmaria.

   Więc nie pójdę na kawę i nie posłucham o tej książce. A ten mężczyzna pewnie ją wyda i pewnie będzie obwołany gwiazdorem empatii, mistrzem wczuwania się w obcy gatunek, czołowym ekspertem od moczu, kału i krwi kobiecej, a mnie (ani was) nadal nikt nie zapyta o doświadczenia od środka, będę czytać te obce, niezrozumiałe narracje, nieprzystające do prawdy, którą znam, którą kwilę ja.

   A moja prawda jest taka, że już nie wiem, co to znaczy być mężczyzną albo kobietą. Być może przez ostatnich kilka lat byłam bliżej męskiej formuły funkcjonowania w świecie - zostałam sprawnym korpo-żołnierzem, podporządkowałam swoje ciało firmie, hierarchiom, zadaniom, na miękkie relacyjne, twórcze i liryczne głupoty nie miałam czasu, seks był szybkim wyrzuceniem z siebie stresu, egocentrycznym zaspokojeniem fizjologicznego głodu, zmysłowość ginęła w wewnętrznym huku i pośpiechu, bliskość podległa "wyższej potrzebie" mojego stanowiska, władzy, udowadniania, że jestem czegoś warta, bronienia swojej pozycji w zakładowym łańcuchu pokarmowym i utrzymania się na dotychczasowym poziomie komfortu finansowego. Tyle że nawet jeśli teraz wiem, jakie to może być uczucie - od środka - jałowe, przemocowe i hałaśliwe, wyprane z kolorów i rutynowo nudne aż do rzygu, ale też pełne dumy, przepełnione dziwną mieszanką mocy i niemocy, wewnątrzsterowne, skuteczne, wolnościowe, wywołujące respekt, ustawiające ludzi tam, gdzie ich się chce ustawić, dające pewność siebie i generujące charyzmę - więc nawet jeśli teraz myślę, że wiem jakie to uczucie być pewnym typem faceta, a nawet skonsultowałam tę swoją teorię z kilkoma osobami płci męskiej, nie śmiałabym napisać książki z facetem w roli głównej. To nie mój obszar kompetencji.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Improwizacja”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zdrowiej
   Czas publikacji:
   niedziela, 18 lutego 2018 10:41
 • środa, 14 lutego 2018
  • Kim są kobiety

   Zaczęło się niewinnie. Zeszłam w pracy na parter, do recepcji, żeby odebrać jakąś przesyłkę. Zaczęliśmy jak zwykle wymieniać życzliwości - recepcjonistka, ochroniarz i ja. Że pogoda, że zimno, co mamy do jedzenia na obiad. Ponieważ zamawiam czasem dietę pudełkową, ochroniarz zapytał, czy dzisiaj przyjdzie torba z jedzeniem. Ja że nie, on mi na to, że jeśli żona mu kiedyś ugotuje za dużo zupy grzybowej, to on poczęstuje. Na to ja (z kiełkującym dysonansem poznawczym), że to wzruszające i że bardzo dziękuję. I - ponieważ nie mogłam się powstrzymać - że też bym chciała żonę.

   - Oj tak, żona by mi się przydała - rozmarzyła się solidarnie recepcjonistka.

   - A po co paniom by była żona? - zapytał autentycznie zaskoczony ochroniarz.

   - No powiem panu, że ja też bym doceniła żeby mi ktoś w ciepłym, czystym, zadbanym domu czekał po pracy z zupą. Albo jeszcze robił zupę na obiad do roboty. - wyjaśniłam ochroniarzowi.

   - A co to za sztuka zupę ugotować?! - obruszył się. Nagle wiedziałam, w czym tkwi problem. Koleżanka z recepcji dostała szczękościsku i coś wybulgotała przez zęby, a ja uśmiechnęłam się. Życzliwie, bez cienia złości.

   - Pan nie gotuje, prawda? Nigdy pan nie gotował zupy? - zapytałam zaciekawiona i przekonana, że trafiłam w dziesiątkę.

   - Nie. Ale co to za filozofia? Wrzuca się coś do garnka i już.

   Koleżanka nie wytrzymała.

   - Ale wie pan, że zanim się wrzuci to coś do garnka, to pół dnia zajmują zakupy mięsa i warzyw, mycie, obieranie, skubanie, skrobanie, siekanie, krojenie, odszumowywanie, mieszanie, nakrywanie do stołu, zbieranie ze stołu, a potem szorowanie garnków i talerzy. Dlatego ja po prostu zup nie gotuję u siebie w domu. Bo musiałabym rzucić pracę i nic innego nie robić.

   Ochroniarz popatrzył na nią jak na wariatkę.

   - No bo to nienaturalne, że kobiety pracują. - objaśnił nam świat. - Bóg stworzył kobiety żeby zajmowały się domem.

   Gdybym miała precyzyjnie opisać moją wewnętrzną reakcję w tamtej chwili, powiedziałabym pewnie, że zawrzał mi w trzewiach jakiś kwas i bulgocząc się podniósł gwałtownie w stronę przełyku. Mogło tak nawet dosłownie się zdarzyć.

   - Zresztą, - dodał z refleksem, jakby chciał uspokoić mój refluks i rozluźnić nasze stężałe twarze. - kto tak naprawdę lubi pracować?

   - Ja. Czasem lubię, czasem nie lubię. Ale generalnie lubię.

   - I ja.

   - Poza tym, - dorzuciłam - nie wyobrażam sobie żebym miała cały dzień siedzieć sama w domu, robić nudne i powtarzalne rzeczy, których nikt nie docenia i kontakt z ludźmi ograniczyć do tego, że kupuję od nich korpus kurczaka albo włoszczyznę. A potem mi jeszcze ktoś, jak kiedyś mój niegotujący szwagier siostrze, przyjdzie do domu i zacznie kręcić nosem, że on takiej zupy nie lubi albo że już drugi dzień z rzędu jest to samo. Królewicz.

   - Tak jak mówię, - nasz dyskutant przyjął strategię zdartej płyty. - kobiety najlepiej nadają się do prac domowych, mężczyźni do cięższych obowiązków. Tylko takie czasy, że i jedni i drudzy muszą pracować.

   - A pana żona pracuje?

   - Pracuje.

   - A lubi swoją pracę?

   Zgłupiał.

   - Nie wiem.

   - A gotować lubi?

   Zgłupiał.

   - Nie wiem.

   Miałam wrażenie, że sam usłyszał stężenie absurdu, w którym się zagrzebaliśmy.

   - A wie pan, - przypomniało mi się coś. - jak sobie myślę o wsi, na której się wychowywałam, u babci i dziadka, to tam wszyscy harowali. Nie było takiego dziwnego podziału jak w mieście, że facet ma jeden etat, a kobieta przynajmniej dwa - pracowy i domowy, czyszcząco-opiekuńczo-zupowy. Tam było tyle roboty, że od rana do wieczora cała rodzina zasuwała.

   - No tak, ale na pewno pani babcia zajmowała się gotowaniem i domem, a dziadek szedł do cięższych fizycznych prac, zgodnie z naturą.

   - No właśnie nie. Dziadek był słabowity, ciężko przeszedł gruźlicę w młodości i nie wszystko mógł robić. Babcia była silniejsza fizycznie. Więc dziadek na przykład zajmował się zakupami i woził rozmaite rzeczy samochodem, a babcia kopała, nosiła, pieliła, rąbała drewno.

   - No ale inni ludzie na tej samej wsi już żyli zgodnie z naturą.

   - Ja wiem? Tam było masę alkoholików, mężczyzn na rentach inwalidzkich albo z depresją, więc pamiętam, że niekoniecznie. Ludzie się dzielili robotą tak, jak się sensownie dało w ich konkretnej sytuacji.

   - Tak jak mówię, - ochroniarz nie ustępował, a ja miałam deja vu - kobiety najlepiej nadają się do prac domowych, mężczyźni do cięższych obowiązków. Tak Bóg chciał. Do tego nas powołał.

   - A jak pan patrzy na mnie i na koleżankę tutaj i słyszy, że my lubimy pracować a nie lubimy po pracy mieć dodatkowego zupowego etatu, to my się zaliczamy do tych kobiet, o których pan mówi? Czy nie zaliczamy? Bo nie wiem czy pan ma na myśli 99 procent kobiet oprócz nas, czy nas też, ale w takim razie nie powinno nas tu być. Czy ja jestem kobietą według pana definicji?

   Uśmiechnął się szelmowsko. Wiedziałam jaki będzie za chwilę żarcik.

   - No na pierwszy rzut oka chyba jest pani kobietą. Ale nie wiem na pewno.

   - Dobra, nie wchodźmy w ten temat, bo za sekundę będzie nieprzyjemnie.

   - A w ogóle co pani tak poważnie te sprawy traktuje. - tylko czekałam na oskarżenie, że nie mam poczucia humoru.

   - A wie pan, że mnie ten temat bezpośrednio dotyczy? Gdyby wszystkie kobiety zamknąć w domach i kazać im gotować, to dla pana czysty zysk, bo zupy będzie więcej i lepsza i na wykrochmalonym obrusie podana. A dla mnie to by oznaczało rodzaj więzienia. Bo ktoś by mnie zmuszał do robienia rzeczy, których nie cierpię, a zabraniał rzeczy, które kocham, tylko po to, żeby jemu było przyjemniej. Rozmawiamy o moim życiu, o tym jak ma wyglądać, czy ma być do zniesienia czy nie do zniesienia. Jak na mój gust, to bardzo, ale to bardzo poważny temat.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zdrowiej
   Czas publikacji:
   środa, 14 lutego 2018 11:56
 • piątek, 02 lutego 2018
  • Sumienie

   Czytam sobie i słucham sobie i oglądam też, bo są na ten temat obrazki, komiksy oraz filmiki. O himalaistach, którzy ratowali siebie zamiast poświęcać życie dla kolegi. O Polakach, którzy ratowali siebie zamiast poświęcać życie dla żydowskiego sąsiada. Debata narodowa jak rzeka po długotrwałych deszczach rozlewa się po gazetach i profilach na fejsbuku, przystankach autobusowych i stolikach restauracyjnych, po przerwach kawowych w pracy, rodzinnych obiadach, kolejkowych pogaduchach w aptece albo poczekalni u doktora. Nie bardzo wiedziałam dlaczego ograniczam w niej swój własny udział, przebąkuję coś wymijającego kiedy ktoś rzucał skojarzenie, kiedy ktoś prowokował do rozmowy, że to niby bardzo złożona sytuacja, a ja w niej nie byłam, więc wypowiadać się nie mam sumienia. Sumienie. O tym będzie ten wpis.

   Nie bardzo wiedziałam, dlaczego nie umiem nic z pełnym przekonaniem przesądzić, zasądzić, osądzić, dopóki fejsbuk nie podrzucił mi nagle, tak jak tylko on to czasem robi, informacji, że jedna z moich znajomych skomentowała post jakiejś pani. Ludzie komentują rozmaite rzeczy w rozmaitych miejscach, nie wiem dlaczego fejsbuk uznaje, że mnie ich komentarze na obcych profilach interesują, ale tym razem zobaczyłam, że koleżanka wyraża wyważone wsparcie dla żony himalaisty, który zginął na Nanga Parbat i robi to na profilu tejże żony, co mnie zaintrygowało. Okazało się, że polskie piekiełko debatanckie, piekiełko jednoznacznych ocen moralnych, szukania winnych albo przynajmniej kozłów ofiarnych, wytykania palcami i podsumowywania zgodnie z własnym światopoglądem rozpętało się pod wpisem żony Tomka Mackiewicza o śmierci męża. Coś prywatnego i bolesnego nagle zmieniło kaliber i stało się własnością wszystkich - ciekawskich, współczujących, poszukujących współczucia dla siebie, gniewnych, szukających emocji, szukających sensacji, chcących uwagi, chcących wyrazić solidarność, próbujących zrozumieć, próbujących być zrozumianym. Mnie też poniosła ciekawość. Czytałam dalej. Byli ludzie, którzy pisali z wielką empatią i tacy, którzy wyrażali zasadnicze opinie, proste, czarno-białe ewaluacje. Nie mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jesteśmy w naszej kulturze jednolitą masą i piekiełko równomiernie rozprzestrzeniamy. Uczestniczymy w nim na wiele sposobów. Czasem jedna i ta sama osoba wykaże się wielką szlachetnością i spokojem, czasem ta sama osoba da się ponieść albo bezmyślnie, automatycznie zareaguje i rozogni niepotrzebne bulgotanie emocjonalnej smoły. Ja też.

   To, co dla mnie jest pewnie najtrudniejsze w tych ostatnich rozmowach o "polskich obozach zagłady" i całości doświadczenia tylu Polaków i Żydów, że nie sposób zliczyć, nie sposób ujednolicić, uniwersalizować, uprościć czy generalizować, nie sposób podsumować w narracji czarno-białej, z podziałem na dobre i na złe, to  co dla mnei jest najtrudniejsze, to próba wessania w schemat dziecięcej przypowiastki o dobrej księżniczce i brzydkiej złej czarownicy, o szlachetnym rycerzu i potwornym smoku, rozmaitych sytuacji, które zdarzyły się komuś innemu, gdzieś indziej, w czasie gdy my robiliśmy swoje i doświadczaliśmy własnego życia. Nie byliśmy ani uczestnikami ani świadkami. Nie mamy prawa wypowiadać się, opiniować, osądzać. A jednak próbujemy.

   Myli nam się.

   Być może, próbuję zrozumieć, a jedynym dostępnym dla mnie narzędziem zrozumienia jest moje własne żywe doświadczenie, więc wracam myślami do sytuacji, kiedy to ja ferowałam z lubością i z łatwością jednoznaczne wyroki i niestety, wytłumaczenie jest smutne. Im bardziej czułam się impotentem we własnym życiu - bezradnie pozwalając innym sprawować nad sobą władzę i nie czując się na siłach żeby przeciwstawić się krzywdom albo powalczyć o swoje potrzeby albo wstawić się za słabszymi - im bardziej miałam amputowaną sprawczość, uciszoną podmiotowość, tym większa rosła moja potrzeba udziału w emocjonujących życiach innych ludzi. Udziału bezpiecznego, z widowni, ze stanowiska wszechwiedzącego komentatora, który - posiadając niepełne informacje - popełnia jeszcze gorszy nietakt, jeszcze większe nadużycie - albowiem udaje, że umie zaglądać do wnętrz dusz obcych ludzi, rozumie ich intencje, wie czy są dobrzy czy źli. Słabi czy silni. Ocenia ich stopień przystawania do narodowego etosu bohatera.

   Ostatnio czytałam listę, spisaną przez Umberto Eco, który opisywał kolejno cechy charakterystyczne autorytarnych rządów. Jeden z pierwszych punktów na liście stwierdzał, że totalitarne reżimy konstruując propagandową narrację, przesycającą media, kulturę popularną i system edukacji, ustawiają dla swoich obywateli moralną poprzeczkę na poziomie bohaterstwa. Kiedy pomyślę o tym, jak mnie wychowywano w socjalistycznej szkole, kiedy teraz przerabiam swoje wewnętrzne nieustępliwe ideały na terapii, widzę, że na symbolicznym, duchowym poziomie byłabym dla wielu osób z pokolenia mojej babci godna uwagi i szacunku jedynie w przypadku, gdybym z płonącej stodoły, pod ostrzałem Nazistów, uratowała przynajmniej dwunastkę dzieci - najlepiej mieszankę Polaków i Żydów, wtedy by się nikt nie przyczepił. Pokolenie moich rodziców uszanowałoby mnie za bezkompromisowe strajki solidarnościowe, za nieugięcie się wobec milicjantów i esbeków i urzędników państwowych, ale ja wtedy, ale ja wtedy miałam trzy, cztery, pięć lat i umiałam tylko śpiewać antysystemowe piosenki, co napytało kiedyś w pociągu wielkiej biedy mamie mojej mamy. Wysiadłyśmy w pośpiechu wiele przystanków za wcześnie, w środku zimy. Bohaterstwo. Tyle że za mojego życia bohaterstwo polega na codziennym przyzwoitym traktowaniu współszczurów w korpo i współpasażerów w przeładowanych, przegrzanych autobusach. Tyle że za mojego życia bohaterstwo rozgrywa się na poziomie indywidualnej podmiotowości w pracy i w związku - czy mam prawo powiedzieć "nie" rozmaitym wymaganiom, nie wypalić się dla szefa czy narzeczonego - za mojego życia bohaterstwo to ustawić się w jakiejś sensownej kontrze do konsumpcji i materializmu, do pośpiechu i instrumentalnego traktowania drugiego człowieka. Odmówić patrzenia na Innego jakby był produktem w supermarkecie, wąsko wyspecjalizowanym usługodawcą, który w ramach prostackiej transakcji coś mi oferuje, a potem znika z mojego życia.

   W rozmowach ze starszymi pokoleniami nie czuję zrozumienia czy szacunku do tej odsłony historycznej walki o człowieczeństwo. Dwudziestopierwszowiecznych przepychanek w systemie, który wszystko ekonomizuje, monetaryzuje, który każdego podporządkowuje czyjemuś zyskowi. Zachęca do zniecierpliwienia, do korzystania, do wykorzystywania, do emocjonalnej ślepoty, oducza czucia i wrażliwości. Nie ratujemy Żydów, nie burzymy komunizmu, większość z nas nie zdobywa też z narażeniem życia szczytów. Jedyne, co wiem, mądrym, spokojnym miejscem w sobie, to że nie możemy przykładać moralnej miary własnego życia, z jego delikatnym ekosystemem współzależności, z jego scenerią i mikroklimatem, do cudzego życia. Ani własnej matki, ani siostry, ani też obcego. To niezwykle kuszące, ale to rodzaj przemocy. Rodzaj nadużycia. Sama wiem, jak łatwo zamiast własnym sumieniem zająć się cudzym. Ominąć swędzenie swojej duszy, smrodki nieporozwiązywanych problemów i poczuć winy. Zafiksować się na prostych bajeczkach o Złych i Dobrych, nałożonych jak matryca na organiczny bajzel cudzego życia. Powinnaś była mu wygarnąć, kutafonowi - mówię w gniewie siostrze, a tak naprawdę nie mam bladego pojęcia. Po prostu jej strach, jej wahanie, jej próba wyważonej reakcji budzi moje demony, a ja moich nie chcę twarzą w twarz konfrontować.

   Sumienie to kuriozalny twór. Ale chyba jedyne co możemy to zająć się tylko swoim własnym. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (9) Pokaż komentarze do wpisu „Sumienie”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zdrowiej
   Czas publikacji:
   piątek, 02 lutego 2018 16:43
 • sobota, 27 stycznia 2018
  • Mówiłam, że w Polsce są męskie i damskie getta? A potem ludzie się kiszą w hermetycznych nuklearnych układach...

   Nie mam więcej pytań. Rozmontował mnie ten artykuł:

   http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22948839,zonaci-nie-maja-kobiet-przyjaciolek-felieton-mikoszewskiej.html

   Tęsknię za przyjaźniami z facetami. Kumpli bym chciała mieć. Takich bez zobowiązania. Bez damsko-męskich podtekstów. Żeby sobie pobyć w mieszanym towarzystwie, gdzie się ludzie potrafią życzliwie sobą nawzajem interesować, bez wymuszania od razu na sobie nawzajem romantycznych klimatów. Poznać się trzeba najpierw. Obwąchać. Pobyć razem. Poniebyć razem. Zobaczyć w różnych sytuacjach. Tęsknię za siedzeniem w pubie i przyzwyczajaniem się do siebie na luzie, żartowaniem, dyskutowaniem, przekomarzaniem, mądrzeniem się, słuchaniem, zachwycaniem, bulwersowaniem, filozofowaniem. Tęsknię za knajpami, które pamiętam z Belgii i Anglii. Sąsiedzkimi, bezpretensjonalnymi piwiarniami, gdzie można było posiedzieć i pogwarzyć. W Warszawie mam wrażenie, że kiedy tylko wejdę do knajpy, od razu prostuję się na baczność i spinam pośladkami, jak gdyby należało się jakoś lepiej, bardziej zaprezentować (wszyscy tacy umalowani). Więc brakuje mi studenckiego kotłowania się z rówieśnikami obu płci i uczenia się o sobie nawzajem, niezmordowanego. Jakby mi ktoś amputował kończynę. Ostatni raz miałam kolegów na studiach właśnie, potem jeszcze przez chwilę w pracy, ale niewielu hetero, więc jednak czegoś trochę brakowało, a potem nagle miałam ponad trzydziestkę, zostałam dyrektorem tego, kierownikiem owego, pracoholikiem, opustoszało wokół mnie, bo inni ludzie się sparowali i zniknęli w biurach, w gettach rodzinnych i klikach przyjaciół tej samej płci, opustoszało.

   Pamiętam jak mi ktoś powiedział, że niemożliwa jest przyjaźń między mężczyzną a kobietą. Nie zgadzam się z całego serca. Jest możliwa. Wręcz wskazana. Moim zdaniem konieczna, obowiąz-kurde-kowa. Jak to się dzieje, że nie ma w człowieku ciekawości rozmaitych ludzi - niezależnie od płci, wieku, zawodu, religii, upodobań? Jak to możliwe, że się tkwi w jednorodnym, przewidywalnym, wąskim zakresie międzyludzkim i nie wyje do różnorodności, do dowiadywania się, rozwijania, poszerzania perspektyw, spotkań pełnych zaskoczeń, dialogów kontrastowych? Do tego spokoju, który płynie z przynależności do kolorowej, niejednoznacznej, pełnej niespójności grupy homo sapiens, w której można więcej, w której ludzie nie zaganiają siebie nawzajem do nieciekawego, konwencjonalnego, pozbawionego żywotności i kreatywności peletonu.

   Byłam dzisiaj na warsztatach WenDo - asertywności i samoobrony dla kobiet. Dziewczyny, które przyszły były bardzo różne. Jedna pracuje w budowlance, druga w pośredniaku, trzecia jest historykiem sztuki, czwarta opiekuje się dziećmi z przemocowych rodzin. Na początek zrobiłyśmy ćwiczenie zapoznawcze i w małych grupach szukałyśmy czegoś, co mamy ze sobą wspólnego. Okazało się, że wszystkie co do jednej uczestniczki warsztatów mają ciągoty do majsterkowania - naprawiania rowerów, zbijania skrzynek, rąbania drewna, grzebania w sprzętach domowych i w bebechach samochodów - że z kolegami i partnerami życiowymi dziewczyny odkrywają światy dotąd hermetycznie pozamykane, dostępne wyłącznie dla drugiej płci. No fajowo. 

   Po warsztacie znalazłam na fejsbuku wpis koleżanki z Ukrainy/Brukseli, bardzo błyskotliwej politolożki-aktywistki. Opublikowała artykuł, który opisywał prześmiewczo doświadczenia randkowe pewnej kobiety. Przy kilkunastej monologicznej opowieści kolejnego potencjalnego chłopaka o tym samym, co wcześniej, zaczynało się robić wesoło. Za którymś razem, kiedy dziewczyna wróciła do domu śmiertelnie znudzona, zdała sobie sprawę, że te momenty śmiechu po pachy, to momenty kiedy ona przejęła pałeczkę i zaczęła opowiadać dowcipy. Że to ona była zabawna. Z moich kilkunastu internetowych randek przed wielu laty pamiętam takie męskie monologi na jeden temat i stuprocentowy brak pytań o mnie. Kusi, żeby powiedzieć, że to niegrzeczne. Ale może warto na to spojrzeć inaczej. Jeśli chłopcy nie mają sióstr ani regularnego bliskiego kontaktu z koleżankami, skąd mają wiedzieć, że kobiety posiadają podobną do nich w 97% psychikę (były badania, w razie czego pytajcie o źródła, to się pofatyguję i znajdę) i że też lubią wzbudzać zainteresowanie, szacunek, czasem zachwyt wręcz, lubią rozśmieszać lubią intrygować, lubią prowokować do myślenia. Lubią żywą, zaangażowaną, wzajemnie ciekawą interakcję. 

   Przebywanie w getcie mężczyzn kończy się tak, jak mogłam zaobserwować parę tygodni temu w czasie wieczoru typu "otwarty mikrofon" dla tak zwanych stand-upperów, którzy chcieli przy publiczności przećwiczyć materiał. Gdyby którykolwiek z młodych chłopaków (nie występowały żadne dziewczyny) pofatygował się kiedykolwiek potraktować swoje kolejne narzeczone jak pełnoprawnych, wielowątkowych ludzi z mózgiem, gdyby uprawiali też przyjażnie i kumplowali się luźno z dziewczynami poza związkiem, być może uniknęlibyśmy sytuacji, w której każdy następujący po sobie komik opowiadał identyczne, po paru minutach nużące dowcipy o tym, że kobiet się nie da zrozumieć. Ależ da się.

   Olśnił mnie ten artykuł pod linkiem powyższym. Zrozumiałam dlaczego moją dominującą refleksją po tym, jak mnie rzucił mój ostatni chłopak było takie oto przemyślenie, że gdyby przez następne pięć lat zaprzyjaźnił się platonicznie z kilkoma dziewczynami (mógłby zacząć od swojej szwagierki, matki, ciotki, kuzynki i od paru kumpelek, z którymi od dekady chodzi na imprezy, ale nadal wie o nich zero, bo z nimi właściwie nie gada, a jak gada to głównie o sobie), to może nie traktowałby mnie jak groźnego, potencjalnie zdradliwego, obcego ufo i może mielibyśmy się szansę dogadać. Szkoda mnie, oczywiście, bo po co ma boleć kochanie, skoro mogłoby wcale aż tak nie boleć. Ale jeszcze bardziej szkoda chłopaka.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (11) Pokaż komentarze do wpisu „Mówiłam, że w Polsce są męskie i damskie getta? A potem ludzie się kiszą w hermetycznych nuklearnych układach...”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   zdrowiej
   Czas publikacji:
   sobota, 27 stycznia 2018 18:30

Kalendarz

Marzec 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i blogi Durszlak.pl
zBLOGowani.pl